HomeMakaleler

İSA ALEYHİSSELAMIN YERYÜZÜNE İNİŞİ

وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ فَلَا تَمْتَرُنَّ بِهَا وَاتَّبِعُونِ هَذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ  ‘Şübhesizki O (İsa aleyhisselamın ahir zamanda yer yü

MİRAÇ MUCİZESİ
RAMAZAN BİTTİ KULLUK BİTMEDİ
RECEBİ ŞERİF

وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ فَلَا تَمْتَرُنَّ بِهَا وَاتَّبِعُونِ هَذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ

 ‘Şübhesizki O (İsa aleyhisselamın ahir zamanda yer yüzüne inişi) elbette O (kıyamet) ân(ının yaklaştığının anlaşılması) için önemli bir bilgidir.Öyleyse onun hakkında asla şübhe etmeyin.Siz bana hakkıyla uyun işte bu dosdoğru bir yoldur.

Zuhruf 61

 

وقالوا: معنى الكلام: وإن عيسى ظهوره علم يعلم به مجيء الساعة، لأن ظهوره من أشراطها ونزوله إلى الأرض دليل على فناء الدنيا، وإقبال الآخرة.

                                                                                                طبرى                                                                                                                                                               

وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ» : يعنى به عيسى عليه السلام إذا أنزله من السماء فهو علامة للساعة، «فَلا تَمْتَرُنَّ» بنزوله بين يديّ القيامة 

تفسير قشيرى                                                                        

{وَإِنَّهُ} يَعْنِي عِيسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ، {لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ} يَعْنِي نُزُولَهُ مِنْ أَشْرَاطِ السَّاعَةِ يُعْلَمُ بِهِ قُرْبُهَا

تفسير البغوى                                                                       

وَإِنَّهُ وإن عيسى عليه السلام لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ أى شرط من أشراطها تعلم به، فسمى الشرط علما لحصول العلم به.

وفي الحديث: أن عيسى عليه الصلاة والسلام ينزل على ثنية بالأرض المقدّسة: يقال لها أفيق وعليه ممصرتان، وشعر رأسه دهين، وبيده حربة، وبها يقتل الدجال، فيأتى بيت المقدس والناس في صلاة الصبح والإمام يؤم بهم، فيتأخر الإمام فيقدمه عيسى ويصلى خلفه على شريعة محمد عليه الصلاة والسلام، ثم يقتل الخنازير ويكسر الصليب، ويخرب البيع والكنائس، ويقتل النصارى إلا من آمن  به.

الكشاف                         

وَقَالَ ابْنُ عَبَّاسٍ وَمُجَاهِدٌ وَالضَّحَّاكُ وَالسُّدِّيُّ وَقَتَادَةُ أَيْضًا: إِنَّهُ خُرُوجُ عِيسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ، وَذَلِكَ مِنْ أَعْلَامِ السَّاعَةِ، لِأَنَّ اللَّهَ يُنَزِّلُهُ مِنَ السَّمَاءِ قُبَيْلَ قِيَامِ السَّاعَةِ، كَمَا أَنَّ خُرُوجَ الدَّجَّالِ مِنْ أَعْلَامِ السَّاعَةِ.

تفسير القرطبى                                                                       

وَإِنَّهُ وإن عيسى عليه السلام. لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ لأن حدوثه أو نزوله من أشراط الساعة يعلم به دنوها

تفسير البيضاوى                                                                          

{وَإِنَّهُ لَعِلْمٌ لِّلسَّاعَةِ} وإن عيسى مما يعلم به مجيء الساعة وقرأ ابن عباس لعلم للساعة وهو العلامة أي وإن نزوله علم للساعة {فَلاَ تَمْتَرُنَّ بِهَا} فلا تشكن فيها من المرية وهو الشك

النسفى                                                                                 

{وَإِنَّهُ} أَيْ عِيسَى {لَعِلْم لِلسَّاعَةِ} تُعْلَم بِنُزُولِهِ {فَلَا تَمْتَرُنَّ بِهَا} أَيْ تَشُكُّنَّ فِيهَا حُذِفَ منه نون الرفع للجزم واو الضَّمِير لِالْتِقَاءِ السَّاكِنَيْنِ {وَ}

قُلْ لَهُمْ {اتَّبِعُونِ} عَلَى التَّوْحِيد {هَذَا} الَّذِي آمُركُمْ بِهِ {صِرَاط} طَرِيق {مُسْتَقِيم}

تفسير الجلالين                                                                      

وَإِنَّهُ اى وان عيسى عليه السلام بنزوله فى آخر الزمان لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ شرط من أشراطها يعلم به قربها

روح البيان                                                                               

Yukarda ki tefsirlerdende anlaşıldığına göre bu ayetteki zamir İsa aleyhisselamın inişinin konusudur.Taberi ,Ebu hayyan, Beyzavi gibi bir çok müfessir İbni Abbas, Mücahid,Katade,Hasan,Suddi,Dahhak,İbni Zeyd gibi Sahabe ve Tabiinin bir çok Müfessirinin beyanı bu doğrultudadır demiştir

حَدَّثَنَا ابْنُ بُكَيْرٍ، حَدَّثَنَا اللَّيْثُ، عَنْ يُونُسَ، عَنِ ابْنِ شِهَابٍ، عَنْ نَافِعٍ، مَوْلَى أَبِي قَتَادَةَ الأَنْصَارِيِّ، أَنَّ أَبَا هُرَيْرَةَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «كَيْفَ أَنْتُمْ إِذَا نَزَلَ ابْنُ مَرْيَمَ فِيكُمْ، وَإِمَامُكُمْ مِنْكُمْ» ، تَابَعَهُ عُقَيْلٌ، وَالأَوْزَاعِيُّ

( Size İsa Aleyhisselam indiğinde siz nasıl olursunuz:Halbuki İmamınız sizdendir.)

Sahihi Buhari 1083

– حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ، حَدَّثَنَا اللَّيْثُ، عَنِ ابْنِ شِهَابٍ، عَنِ ابْنِ المُسَيِّبِ أَنَّهُ سَمِعَ أَبَا هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، يَقُولُ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ، لَيُوشِكَنَّ أَنْ يَنْزِلَ فِيكُمْ ابْنُ مَرْيَمَ حَكَمًا مُقْسِطًا، فَيَكْسِرَ الصَّلِيبَ، وَيَقْتُلَ الخِنْزِيرَ، وَيَضَعَ الجِزْيَةَ، وَيَفِيضَ المَالُ حَتَّى لاَ يَقْبَلَهُ أَحَدٌ»

Nefsim Kudret elinde olan Allaha yemin ederimki;Muhakkak ileride Meryem oğlu İsa sizin içinize adaletli bir hakem olarak inecektir o zaman O Salib (haç)i kıracak,Hıristiyanlık davasını iptal edecek,domuzu öldürecek,Cizyeyi, kaldıracak, mal o kadar çoğalacak ki hiç kimse mal kabul etmeyecek.

 

Buhari Enbiya 49 Mezalim 31 Buyu 102 Müslim İman342-343 Ebu Davut Melahim14 Tirmizi Fiten54 İbni Mace Fiten 33 Ahmet ibni Hanbel2/240   

 

              Bu gün ayetlere mantığıma uymuyor diyerek kendi kafasına göre mana verenler Efendimiz Aleyhisselamın yukarıdaki Hadisi şeriflerini hiçmi duymadılarki ikinci kat semada oksijen yok nasıl orada yaşar da sonra oradan insin diyerek Alemi İslama rezil olup profosörlük ve ilahiyatçı ünvanlarını beş paralık ediyorlar?

                Peki İsa Aleyhisselam ölmemişmidirki ineceğini iddia ediyorsunuz Ali imran 55. ayet öldüğünü ifade etmiyormu? Diye itiraz mahiyetindeki soruya şöyle cevap veriyor büyükler.

إِذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا

                Hani Allah buyurmuştu ki Ey İsa Şübhesiz ben seni (yeryüzünden) tamamen al(ıp ikinci kat semaya kaldırarak Yahudilerin öldürme teşebbüsünden kurtar)ıcıyım Seni kendi (Meleklerimin karargahı olan gökleri)me yükselticiyim O kafir kimselerden tertemiz ediciyim.                                                                                              

                                                                                                                                                                                                                                       Âli İmran55

                Buradaki teveffi kelimesini halk dilinde yaygın olan ölümle tefsir edip Kıyamete yakın yeryüzüne inmeyeceğini iddia etmek tamamen hatadır. Çünkü buradaki ( Teveffi ) kelimesi lugatta ve başka bir çok ayeti kerimede de misali olduğu gibi  (tamamen alma) anlamına geldiğini Ehli Sünnet alimleri beyan etmiştir. 

                Zira (Seni kendime yükselteceğim) ifadesi bunun, ölen diğer mübarek insanların ruhlarının göğe yükseltilmesi gibi ruhani bir Ref (yükseltme) anlamında olmayıp, bir İnsanın hem bedeniyle hem de ruhuyla diri olarak tamamen göğe          yükseltilmesi manasında olduğuna işaret etmiştir.

                 İbni Abbas (Radiyallahu anhuma) nakledilen Taberi ve Kurtubi tarafından tercih edilen sahih görüş İsa Aleyhisselamın hiç ölüm tatmaksızın ve uyutulmaksızın göğe kaldırıldığıdır.

                                                                                                                                                                (Beyzavi Nesefi Âlusi Hazin)

                   Maide 117 deki şu ayete ne diyeceksiniz diyen olursa:

وَكُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ

İçlerinde bulunduğum sürece ben kendilerine şahit idim.Fakat sen beni (göklere kaldırarak içlerinden) tamamen alınca, onlar üzerine Rakib sadece sen oldun

                      Ayeti celilesi İsa Aleyhisselamın mahşerdeki beyanı olduğundan el an ölü olduğu anlamına gelmez.Zira Yahudiler tarafından çarmığa gerilemediği, öldürülemediği açıkça ifade edilmiştir.

وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُوا فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِنْهُ مَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًا (157) بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَيْه

Birde Onların:Biz Allahın Rasulu (geçinen) Meryem oğlu İsa Mesihi gerçekten öldürdük;demeleri sebebiyle (onların kalplerini mühürledik) Onlar(ın kafalarını karıştırmak) için (Onu öldürmeye gönderdikleri yahudinin görüntüsü Allah tarafından İsa Aleyhisselamın suretine) iyice benzetildi (de Onu çarmığa gerince İsa Aleyhisselamı astık sandılar )

                   Şübhesiz O ( Yahudi ve Hırıstiyanlara mensub ) kimseler ki onun ( öldürülmesi ) hakkında ihtilafa düşmüşlerdir. Elbette On(un asılmış olup olmadığın)dan   büyük bir şüphe içindedirler.

                  Kendileri için bu hususta tamamen zanna ( ve tahmine ) uymaktan başka hiçbir ilim yoktur. Onlar Onu (öldürdüklerini söylüyorsa da kendilerince de kesinkes ve ) yakinen öldürmüş değillerdir.    Doğrusu Allah Onu kendisi(nin yönetiminde olan gökler)e yükseltmiştir. Allah daima aziz ve hakim olmuştur.                                                                                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                   Nisa 157- 158 

                   Efendimiz Aleyhisselam son peygamber iken İsa Aleyhisselamın nuzulunu iddia ederek son olma vasfını ona isnat etmiş olmuyormusunuz? Halbuki Ahzab suresi 40. Ayeti kerime bunu beyan ediyor.

مَا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِنْ رِجَالِكُمْ وَلَكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ

                 Muhammed Aleyhisselam sizin erkeklerinizden hiç birinin gerçek babası değildir.Lakin (O) Allahın elçisi ve peygamberlerinin sonuncusudur.

                                                                                                                                                                                                                                     Ahzab 40

                     Denilirse cevap olarak : Âlusi rahimehullahın beyanına göre bu ayetten anlaşıldığı üzere Rasulullah Aleyhisselamdan sonra kimseye peygamberlik verilmeyecektir. Buna göre İsa Aleyhisselamın ahir zamanda inmesi buna ters düşmez. Zira O Rasulullah Aleyhisselamdan önce peygamberliğe kavuşmuştu. Onun inişi yeni bir peygamber olarak değil  kendi duasının kabulunun bir eseri olmak üzere Rasulullah Aleyhiselama ümmet olma vasfıyla gerçekleşecektir.

وَيُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَمِنَ الصَّالِح

    Beşikte de yetişkinken de insanlara konuşacak ve Salihlerden olacak

                                                                                                                                                                                                                                       Âli imran 46

                     Birçok müfessirin beyanına göre Mevla teâlanın ( yaşlıykende insanlarla konuşur ) buyurması Ahir zamanda yer yüzüne ineceğini göstermektedir. Lugatlara da müracaat edildiğinde görüleceği üzere   ( كهل ) kelimesinin  manası  şudurki:         من جاوزالثلاثين الى نحوالخمسين    yaşı 30 ile 50 arasında olan ve yaşlılık emareleri kendinde görülen gibi manalaradır.                                                           

                          İbni cerir Rahimehullah ın sağlam senetle Ka’bul Ahbar dan rivayetine ayrıca Said İbni Müseyyeb, Zeyd ibni Eslem ve diğerlerinden (Radıyallahu anhum) nakledildiğine göre İsa Aleyhisselam 33 yaşında göklere kaldırılmıştır. Ve O ahir zamanda dünyaya inerek 24 yıl daha yaşayacaktır                                                                                  (Âlüsi 3/64)

                                                                             قال رسول الله صلى الله عليه وسلم إن عيسَى لم يمتْ، وإنه راجعٌ إليكم قبل يوم القيامة.

Şübhesiz İsa ölmemiştir ve muhakkak ki O kıyamet gününden evvel size dönecektir.                                   Âlusi 1/179                                                                                                                                                                                                      

                 

وعيسى سوف ياتى ثم يتوى                          لدجال شقى ذى خبال                                                      

İsa Aleyhisselam yakında gelecek sonra asi ve fesat sahibi Deccalı helak edecek

ان نزول عيسى ابن مريم عليه السلام حق يجب اعتقاده                                                                                                             نخبة اللالى لشرح بدا الامالى)

                        

وَخُرُوج الدَّجَّال ويأجوج ومآجوج وطلوع الشَّمْس من مغْرِبهَا ونزول عِيسَى عَلَيْهِ السَّلَام من السَّمَاء وَسَائِر عَلَامَات يَوْم الْقِيَامَة على مَا وَردت بِهِ الْأَخْبَار الصَّحِيحَة حق كَائِن وَالله تَعَالَى يهدي من يَشَاء إِلَى صِرَاط مُسْتَقِيم                                                                                                       الفقه الاكبر

 

– وَنُؤْمِنُ بِأَشْرَاطِ السَّاعَةِ مِنْ خُرُوجِ الدَّجَّالِ وَنُزُولِ عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ عَلَيْهِ السَّلَامُ مِنَ السَّمَاء                                                          متن الطحاوى

 

وذكر الإمام أبو الحسن محمد بن عبيد الكسائي، في قصص الأنبياء عليهم السلام عن كعب الأخبار رضي الله عنه أنه قال: لا بد من نزول عيسى عليه السلام  إلى الأرض،                                                                                                                                                       عقدالدرر

وَأَن أَشْرَاط السَّاعَة من خُرُوج الدَّجَّال ويأجوج وَمَأْجُوج ونزول عِيسَى وطلوع الشَّمْس من مغْرِبهَا وَخُرُوج دَابَّة الأَرْض حق وَأول الْأَنْبِيَاء آدم وَآخرهمْ مُحَمَّد صلى الله عَلَيْهِ وَسلم                                                                                                                                                    شرح المقاصد

 

(وَنُؤْمِنُ بِأَشْرَاطِ السَّاعَةِ (1) ؛ مِنْ: خُرُوجِ الدَّجَّالِ، وَنُزُولِ عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ عَلَيْهِ السَّلامُ مِنَ السَّمَاءِ، وَنُؤْمِنُ بِطُلُوعِ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِهَا، وَخُرُوجِ دَابَّةِ الأَرْضِ مِنْ مَوْضِعِهاَ                                                                                                                                                       شرح العقيد

ونزول عيسى عليه السلام من السماء، وسائر علامات يوم القيامة هي على ما وردت به الأخبار  الصحيحة حق كائن                        اصول الدين عندالامام ابى حنيفة          

خُرُوج الدَّجَّال ويأجوج وَمَأْجُوج ونزول عِيسَي عليه السلام وطلوع الشَّمْس من مغْرِبهَا فهو حق   شرح العقاءد

                                                                               SONUÇ:

Okurlarımızın aklına şöyle yanlış bir düşünce gelebilir ( İsa aleyhisselam inse ne olur inmese ne olur? Ben zaten o zamana yetişemem)!.

                     İnsanlığın ikinci atası Nuh Aleyhisselam dan bu yana bütün peygamberlerin Deccalın şerrinden Allaha sığınması ve yine Kainatın efendisi Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve sellem in 1400 küsür önce her namazında

كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَدْعُو: “اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَمِنْ عَذَابِ النَّارِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ

( Allahım Kabir azabından, cehennem azabından, yaşamın ve ölümün fitnesinden, Mesih Deccalın fitnesinden sana sığınırım ) diyerek dua etmesi böyle bir düşüncenin ne kadar yanlış olduğunun göstergesi olarak yeter de artmaz mı?……

                 Biz bu Ehli Sünnet itikatlarını konuşmaz, yazmaz ve duyurmazsak nesillerimiz böyle çok önemli bir mevzudan gafil ve cahil kalmaz mı?…

  İtikadi bir mevzudan habersiz yetişen torunlarımız batıl güruhların oyuncağı olmaz mı?

Bu nesillerin İmansız yetişmesine sebeb olacak olan bizlere Mahkemeyi Kübra da herşeyin tek sahibi olan Allah bunun hesabını sormaz mı? …

Allame Âlusi Rahimehullah İsa Aleyhisselam ın nüzulüne inanmak zaruri şeylerden olduğu için inkar edenin Kafir olacağını bildiriyor

MANEN TEVATUR OLMUŞ BİR MESELEYİ HÂLEN İNADİ OLARAK İNANMAYANA ALLAHTAN HİDAYET DİLEMEKTEN BAŞKA HİÇ BİRŞEY ELİMİZDEN GELMEZ. 

                                      Hepimiz Ehli sünnet inancına sahip olup en büyük cennetlere kavuşalım isteyen duacı ama aciz kardeşiniz Ahmet Mollahüseyinoğlu 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0