HomeHaberlerGenel

İsim verilmeden Ahmet Hocamıza gönderilen mektuba Hocamız tarafından cevap

Hamd Allaha mahsustur Salatu selam, Kainatın efendisi Efendimiz ve Güzide Ashabının üzerine olsun İsminizi yazmadan bana

KURBAN PAYLAŞMAKTIR.
VATANIMIZ GEMİMİZDİR, BATARSA HEPİMİZ BOĞULURUZ – 17.10.2015
YUNUSEMRE CAMİİ AÇILIŞI 14.08.2015

Hamd Allaha mahsustur Salatu selam, Kainatın efendisi Efendimiz ve Güzide Ashabının üzerine olsun
İsminizi yazmadan bana mektup göndermişsiniz öncelikle teşekkür ederim çünkü 23 senedir vaaz ediyorum ilk kez böyle bu denli bir eleştiri sizden aldım iyide oldu alçak nefsim haddini bilmesine belki vesile olabilir. Diğer insanların hocam çok güzel vaaz ettiniz, çok istifade ettik, ben sizin sohbetinizle namaza başladım, ben sizin sohbetinizle içkiyi bıraktım, ben sizin sohbetinizle zinayı bıraktım, ben ana babama asi oluyordum, tövbe ettim vs vs gibi iltifatlar belki de nefsimin azgınlığını artırıyordu. Bu benim açımdan hayra vesile olabilir.
Fakat; sizin fiziki olarak, siyasi olarak,toplumsal olarak, maddi olarak, manevi olarak hiçbir kuvveti olmayan zavallı bir mahalle imamına isimsiz mektup göndermeniz beni çok şaşırttı. Beğenmediğiniz bendeniz hakkı ve hakikati söylemekten hiç korkmadı, Allahın izniyle de korkmayacaktır. Velev ki bu hakikatlerin muhatabı sizin ismini verdiğiniz şahıs değil en yüksek makam sahibi dahi olsa. Zaten doğruları söyleyen dost olabilir. günahlara, isyanlara yanlış itikatlara susan dilsiz şeytan olur; ahirette de hadisi şerifin beyanı ile suretleri maymun ve domuza çevrilir. yani şunu demek isterim ki ben bu kadar cesaret göstermişken siz bir imamcıktan mı çekindiniz?
Gelelim tenkitlerinize; mektubunuzda vaazlara hazırlıksız geldiğimi söylüyorsunuz. Doğrudur biz sohbetlerde hazırlansak ta Allahu Teala ne konuşturursa onu konuşuruz. Hazırlandığımız yerden ne hikmetse konuşamayız. Ama bunun çok hikmetini müşahede ettim. Şöyle ki vaazdan sonra çok kimselerden hocam! kafamdaki sorulara cevap verdiniz, hocam sanki bana vaaz ettiniz, hocam tamda bu konuda konuşmanızı isteyecektim gibi çok olumlu tepkiler alıyorum. Sizin içinde aynı şeyi söyleyebilirim ki bir ay ramazan boyu İsa aleyhisselamın nüzulünden ve kabir azabının varlığından bahsettiğimi söylüyorsunuz fakat bir aylık bu vaaz sizin için yeterli olmamış bu işin ne kadar ehemmiyetli olduğunu anlayamamışsınız bunları inkar edenin icma ile kafir olacağını idrak edememişsiniz ki beni bunları inkar eden kimselerle mukayese ediyor ve O kiiim sen kim diyorsunuz. yetmemiş gibi haddini bil gibi sözlerle de tehdit ediyorsunuz.
Vaazların dedikodu ağırlıklı olduğunu söylüyorsunuz. Cemaatimin ve beni sevenlerin hatta sizin gibi sevmeyenlerinde yanlış itikada sahip olup cehenneme girmemeleri için Ehlisünnetin görüşlerini söyleyip bunun dışında şöyle de yanlış konuşanlar var demem dedikodu oluyorsa öyleyse daha çook dedikodu dinleyeceksin demek oluyor. Şayet benim peşimde namaz kılmaya geleceksen. Fakat benim peşimde kılman kadar başka birinin peşinde kılma hakkına da sahipsin.
Vaazları ve hutbeyi uzattığımı söylüyorsun haklı olabilirsin sen nasıl ki çok uzun oluyor diyorsun çok kimselerde hocam biraz daha anlatsaydınız niçin kısa kestiniz diyerek samimi ifadelerde bulunanlarda var. Ne yapayım ortayı bulamıyorum. Kusurumuz bu olsun. Fakat istiyorum ki bir kelime daha bu insanlara bir şeyler aktarayım. Yoksa en kolay ve nefsimin en hoşuna giden şey ne biliyor musunuz? kıldır beşi al maaşı, yat aşağı ne uğraşacaksın sohbetin, vaazın, irşadın, ilmin, hikmetin kıymetini bilmeyenlerle. Amma deminde dediğim gibi bu işlerin kıymetini bilen çok, sizin gibiler az çıkar. Hutbelerin uzunluğuna gelince verilen kağıdı okuyan bir imam efendi ile benim hutbemi tespit edin eğer gerçekten daha uzun oluyorsa derhal daha kısa hutbe okurum.
Niye kaşınıyorsun ifadesi biraz edep sınırlarını aşmadı mı? Daha yumuşak bir kelimeyle bunu ifade edebilirdiniz. Daha mahalleyi toplayamadığımı söylüyorsunuz. Doğrudur; işte sizden başlayalım minare yıkılacak olsa evinin üstüne düşecek hala beş vakit namaza gelmiyorsunuz. Ben bir vakit namaz için 10 km yol yapıyorum. Diyeceksiniz ki o sizin göreviniz. Doğrudur görevimdir fakat orada namaz kıldırabilecek kimseler varken rica edip hiç olmazsa sabah namazını onlara kıldırabilirim fakat yapmıyorum belki biraz daha faideli olabilirim diye.
Geç kaldığımı söylüyorsunuz ben imamım müezzin değil, siz bana iyilik yapmış olursunuz bir müezzine ihtiyaç var. fakat ezanlar dikkat ederseniz tam vaktinde okunuyor geç değil özellikle erken okumamaya dikkat ediyorum çünkü namazın farzlarından biri de vakittir. Vakit girmeden kılınan namaz elbette sahih olmaz. Bir dakika erken okunsa olmaz ama bir dakika geç okunursa olur. Hem akşam iftar edecek olanları özellikle düşünerek tam vaktinde okumaya çalışıyorum.
Riya kokusu aldığınızı söylüyorsunuz. Riya çok sinsi bir şekilde insanda mevcut olabilecek bir illettir. Allah cümlemizi muhafaza eylesin. Kendimden bazen misal vermemden bu kanaate varmış olmalısınız. Yılların verdiği tecrübeye dayanarak söylüyorum güncel meselelerden, kendimden, olan bir olaydan bahsetmem cemaat üzerinde çok tesir ediyor ve bu şekilde tesirlenen kimsenin bir daha sohbete gelmesi sağlanmış oluyor. Sizin anlayacağınız bir olta gibi kullanıyor ve kişinin manevi menfaati celbedilmiş oluyor. Çünkü sizde bir şey bulacak ki bir daha sohbete gelsin. Bazen güldürerek bazen düşündürerek bu işi
halletmeye çalışıyorum, fakat beceriyorum demiyorum. Bizim Üstadımız Mahmut efendi hazretleri K.s “uykunuz geldi durun size bir hikaye anlatayım” derdi. Biz ne öğrendiysek ondan öğrendik onu taklit etmeye çalışıyoruz becerebilirsek ne mutlu.
Kızdırırsanız buradan giderim dediğimi iddia ediyorsunuz. Sizin güldürmenizle gelmedim ki kızdırmanızla gideyim. Her şey mukadderattır. Mevla Teala böyle uygun görmüş ne yapalım boynumuz kıldan incedir. Hayatta yapmak istemediğin şey nedir sorsalardı İmamlıktır derdim. Çünkü İmamlık çok mesuliyetli, çok ulvi bir vazifedir. Peygamber mesleğidir. Çocuk oyuncağı değildir. Bütün hal hareket, tutum davranış üst baş, istibra istinca her şeyinize dikkat etmelisiniz. Bütün cemaatin mesuliyetini üzerinize alıyorsunuz Ahirette hesap vereceksiniz. Bize Üstadımızdan böyle bir emir gelmeseydi İmam olmazdık. Fakat çok hikmetlerini gördüm sizin aksinize herkesten taktir aldım hatta başka camilerde geçici görevliyken cemaatten illa seni buraya alalım diye hiçte tasvip etmediğim teklifler aldım.
Gidersen kimsenin üzüleceğini zannetmeyin diyorsunuz. Senden başka herkesin üzüleceğine zannı galibim vardır. Çünkü bu cemaatten öyle şeyler duydum ki misal; Hocam şu kadar senedir vaaz dinliyorum bu anlattığını duymamıştım, Hocam çok kısa zamanda neler öğrendik senden, Hocam vallahi çok istifade ettik senden vs vs gibi.Yolumuzun açık olmasını temenni ediyorsunuz teşekkür ederim fakat gelirken size sormadım ki siz bana yol gösteriyorsunuz
Biraz daha sure ezberlememi tavsiye ediyorsunuz. Kurandan başka bir kitaptan mı ezberlememi talep ediyorsunuz Kuranın bütün surelerini ben biliyorum Hafızım ben. Eğer Ramazanda sabah namazından önce ve ikindi namazından sonra mukabeleme iştirak etseydiniz Hafız olduğumu anlardınız.
Hafızsanız o zaman niçin teravihlerde hep elemtera den aşağısını okudunuz diye sorarsanız sizin fıkıhtan haberinizin olmadığını anlamış oluruz. Hatimle kılmadığımıza göre birkaç ayet okumamız gerekiyor bu ayetleri uzun surelerden okuduğumuzda tam bir sure okumamış olacağımızdan, namazın içinde de tam bir sure okumak birkaç ayet okumaktan efdal olduğuna göre bize kısa sureleri okuyarak tam bir sure okumak ve bu şekilde siz cemaatimize çok sevap kazandırmış oluyoruz bilgilerinize
Sizin asli göreviniz İmamlık diyorsunuz. Bu sözünüzden nasıl bir İmam portresi kastediyorsunuz anlıyorum. Ezanı biran önce okuyacak namazı hızlı bir şekilde kıldıracak memur zihniyeti ile davranıp camiyi açıp kapatacak ve elinden süpürgeyi düşürmeyecek. Vaaz etmiş etmemiş insanların sıkıntılarını dinlemiş dinlememiş insanlara güzel dinimizi öğretmiş öğretmemiş, insanların itikatlarını birileri bozup bozmadığına bakmış bakmamış hiç önemli değil.
Sizin bu mektubunuzdan şunu anladım ki itikadı bozuk kimseleri dinliyor ve onlardan etkileniyorsunuz. Kendinize yazık edersiniz Efendimiz Aleyhisselam ve onun Ashabının yolu olan Ehlisünnet velcemaat yolundan saparsanız yanarsınız Hadisi şerifte ifade edildiği üzere bunun dışındakiler mutlaka Cehenneme uğrayacak ben sizi Allah için uyarıyorum İsa Aleyhisselam inmeyecek diyenleri dinleme, kabir azabı yoktur diyenleri dinleme, Kadere iman şart değildir diyenleri dinleme, Muhammed ismi geçince Sallellahu aleyhi vesellem demek yağcılıktır diyenleri dinleme, Allah sözünden sonra C.c veya Teala demek protokoldür diyenleri dinleme, Allah kim kiminle evlenecek bilemez diyerek Allahın gaybı bileceğini inkar edenleri dinleme. Sen yine sen ol sizin ifadenizle kibirli, riyakar, cahil,beceriksiz olan bu aciz imam kardeşini dinle.
Hakkımı helal etmemi de talep etmişsiniz ne demek hay hay helal olsun ben yine sana müteşekkirim nefsimi okşayan değil belki nefsimi ezen bir mektup yazmışsınız. Ama biz nelere kimlere hakkımızı helal etmişizdir size kızmıyor dua ediyor ve sizden de dua bekliyorum. Fi emanillah
Duacı kardeşiniz Ahmet Mollahüseyinoğlu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0