HomeTasavvuf

Resime bakarak rabıta yapılmaz

Arkadaşlar bizim yolumuz Nakşibendî yoludur ve bu yol “Üveysi” dir. Veysel Karani Hazretleri bir kere bile görmediği Resulüllah’ın aşkıyla pişmiş ve o

RABITA KELİMESİ VE YAPILAN TARİFLER
Ahmed Bin Hanbel’in tarikata girişi
Gavs neden yardım etmiyor?

Arkadaşlar bizim yolumuz Nakşibendî yoludur ve bu yol “Üveysi” dir. Veysel Karani Hazretleri bir kere bile görmediği Resulüllah’ın aşkıyla pişmiş ve olgunlaşmış, tarikat mertebelerini bu muhabbet sayesinde aşmıştır.

   Uveys el-Karani Hazretleri Resulüllah Efendimize o kadar tutkundu ki, onu düşünmeden bir an geçiremiyordu. Hâlbuki el-Karani hazretleri, Peygamberimizi hiç mi hiç görmemişti.

   Demek ki aşık olmak için, istifade etmek için, nasiplenmek için görmek gerekmiyor.

   Bazı Hak tarikatlarda ve bazı kere ihvanımızdan haberler alıyoruz ki, özellikle kadın mürideler rabıta yapmadan önce çıkarıp şeyhinin resmine bakmaktaymış. Hatta (bizim ihvanlarda yok ama) bazı tarikatlarda şeyhinin resmini önüne koyar öyle rabıta yaparmış.

   Arkadaşlar bunların hepsi batıldır, bu işler resim ile olmaz.

   Yani rabıta yaparken Şeyhimizin yüzünün zihnimizde canlanması daha makbul olsa bile eğer canlanmıyorsa da bu bizim feyz almamıza bir engel teşkil etmez.

    Rabıtadan maksat kalbimizi şeyhimizin kalp aynasına çevirmek, o aynaya yanıysan Mevla’nın nurundan istifade etmektir.

   Dolayısıyla rabıta yapmak için, feyiz almak için şeyhimizin yüzünü görmesek de, hatırlamasak da olur. 
   Nakşibendi Hazretlerinin yüzünü gördük mü veya kainatın efendisini gördük mü? Hayır. Hiç görmediğimiz halde rabıtamızı yapıyoruz ve feyiz alıyoruz Elhamdülillah.

   Bu sebeple önüne resim almak, resme bakarak hafızada canlandırma yapmak vs.. bizim yolumuza yakışmayan meselelerdir.

  Hak olan tarikat yolumuza batıl işleri bulaştırmayalım inşallah. İyi bir şey yaptığımızı zannederken şeytana kapı aralamayalım.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0