HomeHaberler

MÜJDELER OLSUN

Çağlayan’daki Adalet Sarayında bulunan 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Cübbeli Ahmet Hoca, Barış Sezek ve Mahjuba Demir

98-Sabah namazına gece ve gündüz Melekleri toplaşıp şahit oluyorlar
PERŞEMBE SOHBETLERİ
01.06.2015 Bursa sohbetinden önemli açıklama

Çağlayan’daki Adalet Sarayında bulunan 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Cübbeli Ahmet Hoca, Barış Sezek ve Mahjuba Demirel ve aralarında Nejat Ergin’in de bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.cubbeli_tahliye

Duruşmada hakim Emniyet’ten gönderilen ve Cübbeli Ahmet Hocaefendinin avukatının Fas’ta iki kıza ifadelerini geri çekmeleri için para ödediği yönündeki raporu okudu. Avukatlar bu rapora tepki gösterdi. Raporda ismi geçen avukat Fatih Oğuz ise duruşmaya katılmadı.

YAŞAR OKUYAN DURUŞMAYI İZLEDİ

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da duruşmayı takip etti. Cübbeli Ahmet Hocaefendiyi 12 Eylül döneminden tanıdığı öğrenilen Okuyan, duruşmayı bir süre takip etti ve Cübbeli Ahmet Hocaya kendi yazdığı ‘O yıllar’ adlı kitabını hediye etti.

İFADELERİNİ YALANLADI

Duruşmada Cübbeli Ahmet Hocaefendinin 2011 yılında korumalığını yapan emekli polis memuru Hamit Duysak tanık olarak dinlendi. Tanık sıfatıyla ifadesi alınan Duysak, emniyette verdiği bazı ifadeleri reddetti. Duysak, “Emniyet’te verdiğim ifadede ders yapılan yere bayanların geldiğini ve elimde Cübbeli Ahmet Hocaya ait özel kasetlerin olduğuna dair verdiğim ifadeler hayaldir” diye konuştu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Kolay mı insanların hakkında böyle konuşmak? Burada insanlar yargılanıyor” diye tepki gösterdi.

ESKİ KORUMAM FİZİKİ TAKİBE ALINDIĞIMI DUYMUŞ

Bu sırada söz alan Cübbeli Ahmet Hoca Efendi hiçbir dönem koruma istemediğini belirterek, “Ben aylık 10 bin lira nasıl vereyim? Öleceksem ölürüm. Cemaatten Fahri Can Polat bu korumanın hareketlerini beğenmemiş. Bu şikayeti bana ilettiler. Bunun üzerine ben de kendilerine ‘Korumayı işe alan ben değilim. O yüzden ben çıkaramam’ dedim. Ama adamcağıza benim kendisini işten çıkardığımı söylemişler. Bana kızdığı için Hamit bunları söylemiş. Benim fiziki takibe alındığımı duymuş emniyetten Hamit. Bana takipte olduğumu söylemek için benimle görüşmek istemiş ancak görüşmedik” dedi.

Hamit Duysak ise Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin etrafındakileri de bu takibe karşı uyardığını, dikkatli olmaları gerektiğini belirterek “Beni dikkate alsalardı bunların hiçbiri olmayacaktı’ diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI “O RAPORU” AÇIKLADI

Öte yandan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmada emniyetten gelen bir dosyadan bahsetti. Ekinci, “Yargılama devam ederken avukat Fatih Oğuz Fas’a giderek mağdure bayanların ifade vermemesi için para verildiğini ifade eden bir ihbar mektubu var. Mahkemeye gelen hiçbir konuyu sümenaltı edemem. Bu konuda Organize Şube Müdürlüğü inceleme yaptı. Avukat Fatih Oğuz’un Fas’a gittiğini, 18 Temmuz 2012’de Fas’taki mağdurelerin ifadelerinin alındığını ve aynı gün Avukat Fatih Oğuz’a sekreteri Oya Kaya tarafından 17 Bin 696 Dolar para gönderildiğini tespit ettik” diyerek emniyetten yazı geldiğini açıkladı. Öte yandan emniyetin raporunda adı geçen avukat Fatih Oğuz ise duruşmaya katılmadı.

KİMSE BİZİM UMRUMUZDA DEĞİL

Salondaki avukatlar ise “Bu ihbar mektubunu niye değerlendirmeye alıyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Ekinci, “Kimse bizim umrumuzda değil. Medya servisi umurumuzda olmaz. Gazetede bir avukatın beyan verip mahkemenin davayı kasıtlı olarak sürüncemede bıraktığını söylüyor. Duygusal karar vermeyiz. Öyle olsa 4 ayda bir gün veririz” diye konuştu.

Bunun üzerine söz almadan konuşan Cübbeli Ahmet Hoca Efendi, “E biz de her ay mahkemeye gelmeyiz. Canımız çıkıyor. Duruşmadan sonra 3 gün hasta yatıyorum. Bu kadar müstehcen suçlar üzerime atılırsa ve Karagümrük’ten de suyuna konulursa dosya sürüncemede bırakılır” diye tepki gösterdi.

SAVCI, TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI İSTEDİ

Duruşmada görüşü sorulan savcı tutuklu sanıklarının tutukluluk haline devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından açıklanan karara göre Cübbeli Ahmet Hoca Efendi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye kararı verilmiştir…

Dava 18 Ocak 2013 tarihine ertelendi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0